CENTRUM JE V PROVOZU 9:00-21:00
CENTRUM JE V PROVOZU 9:00-21:00

Naplánujte si vaše pohodlné nákupy dopředu, sledujte aktuální stav vytíženosti centra zde >

Když oči mají 4 nohy: Výchova vodicích psů objektivem Honzy Altnera

Věděli jste, že výcvik jednoho vodicího psa trvá téměř dva roky a kromě profesionálních trenérů se do něj zapojuje i řada dobrovolníků z řad veřejnosti? Chovu a tréninku nepostradatelných pomocníků mnoha lidí s poruchou zraku se věnuje Nadační fond Mathilda.

Výcvik vodicích psů dlouhodobě sleduje fotograf Jan Altner, absolvent Pražské fotografické školy, která je spoluorganizátorem jeho nové výstavy v Centru Černý Most. Na svých snímcích zachycuje momenty z tréninku a předvýchovy vodicích psů, ale i ze společenských akcí nadačního fondu.

Výstava bude k vidění od pondělí 7. června do konce měsíce před prodejnou Marks & Spencer.

Kromě aktuální výstavy Honza Altner každoročně s grafikem Lexou Jarošem vyrábí i kalendář NF Mathilda. Na jeho tvorbě vždy spolupracuje řada osobností a veškerý výtěžek z něj putuje na výcvik vodicích psů.

Ne každý totiž ví, že trénink vodicích psů není vůbec levná záležitost. Výchova jednoho labradora vyjde na 300 tisíc korun a velkou měrou s ní pomáhají i dobrovolníci. Aby si totiž štěňata labradorů zvykla na každodenní soužití s lidmi, vyrůstají už od prvních týdnů v běžných domácnostech. Přechodní páníčci pravidelně docházejí na tréninkové srazy a učí pejsky základním povelům. Zhruba po roce se s čtyřnohými přáteli musí rozloučit – v té době vodicí psi nastupují do nejtěžší části výcviku. Nadačnímu fondu Mathilda se tímto způsobem podařilo vycvičit už téměř 70 vodicích labradorů. Hlavní myšlenkou Mathildy je propojování tří skupin lidí – těch, kteří pomoc potřebují, s těmi, kteří pomáhat chtějí, a s těmi, kteří vědí, jak na to.

Patříte do jedné z těchto skupin? Více informací naleznete na webových stránkách Mathilda.cz