Trvalá udržitelnost

V Centru Černý Most nám záleží na životním prostředí a k zachování jeho čistoty přistupujeme nanejvýš zodpovědně. Svůj důraz na trvalou udržitelnost jsme uplatňovali již v průběhu stavby nové budovy centra – využity při ní byly jen takové materiály, které mají po celou dobu své existence co nejmenší vliv na životní prostředí.

Recyklace odpadu

Jsme přesvědčeni, že třídění odpadu má smysl. V současnosti je tříděno 29 % veškerého odpadu z provozu centra a do roku 2014 plánujeme toto číslo zvýšit na 40 %. Chceme také, abyste i vy měli možnost třídit odpad snadno během nákupů v Centru Černý Most. Proto v pasáži nákupního centra naleznete mnoho košů na tříděný odpad.

Věděli jste, že?
V Centru Černý Most můžete recyklovat také baterie a použité mobilní telefony. Sběrné místo najdete u Východního vstupu do centra, nedaleko Baumarktu.

 

Osvětlení

Naším závazkem jsou maximální úspory elektrické energie v rámci provozu Centra Černý Most. Při osvětlování interiérů proto v nejvyšší možné míře využíváme přirozeného venkovního světla a úsporných LED zářivek s dlouhodobou životností. Energii šetříme i v nočních hodinách a cíleně redukujeme míru produkce světelného znečištění – mezi 23 a 7 hodinou snižujeme intenzitu venkovního osvětlení centra na minimum.

Věděli jste, že?
51 % elektrické energie využívané v Centru Černý Most pochází z obnovitelných zdrojů.

 

Vytápění a klimatizace

Chceme, abyste se při nakupování v Centru Černý Most cítili příjemně, a proto zde za pomoci vytápění a klimatizace vytváříme optimální teplotní podmínky. Myslíme při tom ale ekologicky a využíváme technologie, které životní prostředí zatěžují minimálně. Ke chlazení budovy slouží především voda, a není proto třeba používat vyšší množství chemických prostředků. Zároveň obvodová konstrukce (stěny, střecha, okna, dveře) má o 20 % lepší vlastnosti pro prostup tepla, než je dáno normami.

Věděli jste, že?
Při větrání budovy pracujeme s přirozenou ventilací za pomoci makroklimatických podmínek, což nám umožňují vhodně rozmístěné světlíky.

 

Hospodaření s vodou

Uvědomujeme si, že voda je vzácná a při hospodaření s ní jsme proto náležitě opatrní. Při splachování toalet využíváme z 80 % tzv. "šedých vod" (vody již jednou použité v umyvadlech a sprchách) a vody dešťové. Zároveň umyvadlové baterie a nádrže na toaletách mají průtok vody redukovaný tak, aby nedocházelo ke zbytečnému plýtvání.

Věděli jste, že?
V celém Centru Černý Most funguje systém kontroly rozsáhlejších úniků vody, který je v případě potřeby dokáže sám zastavit.

Nevíte, co se svým nepotřebným oblečením?
Je vám líto ho jen tak vyhodit?
Máte pravdu, do popelnice nepatří!

Všichni to moc dobře známe. Úklid šatní skříně čas od času potká každého z nás. Co ale provést s oblečením, které se nám již nehodí nebo nelíbí? Nám už sice neposlouží, ale radost může i tak dělat dál. Pro lidi bez domova či matky s dětmi, jež se ocitly v tíživé životní situaci, je cenný každý kousek oblečení.

Jak pomoci? Je to snadné! 

Vaše nepotřebné oblečení nepatří do odpadkového koše. Prodlužte mu život tím, že ho odložíte do speciálních kontejnerů na textil. Dva takové kontejnery společnosti Potex najdete i na střešním parkovišti Centra Černý Most.  Jsou vám k dispozici 24 hodin denně a jejich použití je komfortní, bezpečné a ještě vás zahřeje dobrý pocit u srdce. Potex spolupracuje s organizacemi Linka bezpečí, Naděje, Klokánek a Pomocné tlapky. Do sběrných kontejnerů můžete odložit naprosto cokoliv od oblečení přes boty, až po různé doplňky či hračky.

 

 
Nahoru